Rak trzustki to jeden z najbardziej poważnych nowotworów, charakteryzujący się niestety nadal, pomimo rozwoju medycyny, wysokim wskaźnikiem zgonów w ciągu 5 lat od jego wykrycia. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy przypadek zachorowania jest indywidualny i może się okazać, że osoba chora na raka trzustki przeżyje dłużej niż 5 lat. Niemniej jednak są to rzadkie przypadki.
Przyczyny raka trzustki
Niestety, nieznane są nadal dokładne przyczyny raka trzustki. Zdaniem specjalistów w dziedzinie medycyny, zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki występuje wśród osób otyłych, osób nieaktywnych fizycznie oraz nadużywających alkoholu i palących papierosy. Czynnikiem zachorowania na raka trzustki jest ponadto wiek. Najczęściej rak trzustki dotyka osoby znajdujące się pomiędzy 50., a 60. rokiem życia.
Więcej na temat dbania o trzustkę, przeczytasz na stronie: http://zdrowatrzustka.net.pl/
Objawy raka trzustki
Jeśli chodzi o główne objawy raka trzustki, można wśród nich wymienić bóle brzucha i nudności, a także utratę apetytu, prowadzącą do szybkiej utraty masy ciała. Bardzo często w przypadku nowotworu trzustki pojawia się także żółtaczka.
Rozpoznanie raka trzustki
Raka trzustki rozpoznaje się za pomocą badania jamy brzusznej przy wykorzystaniu ultrasonografu. Niestety nadal nie jest możliwe wykrycie raka trzustki za pomocą tradycyjnych badań laboratoryjnych. Nieco rzadziej, oprócz badania USG, w celu wykrycia raka trzustki wykonuje się także tomografię komputerową, badania endoskopowe, ale również laparoskopię, rezonans magnetyczny czy też biopsję cienkoigłową. Decyzję o wyborze konkretnej metody podejmuje lekarz na podstawie rodzaju objawów i ich nasilenia.
Leczenie raka trzustki
W leczeniu raka trzustki stosuje się kilka różnych metod. Jest to np. dieta ukierunkowana na spożywanie większej ilości posiłków, mniejszych objętościowo (od 5 do 8 posiłków dziennie). Takie posiłki powinny być przede wszystkim bogate w warzywa i owoce posiadające błonnik. Wskazane jest również spożycie chudego mleka i mięsa. Należy pamiętać ponadto o spożyciu dużej ilości płynów.
Oprócz tego, w leczeniu raka trzustki stosuje się leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki, które hamują wydzielanie soku żołądkowego oraz insulinę (w przypadku gdy nowotworowi trzustki towarzyszy cukrzyca).
W cięższych stadiach rozwoju nowotworu trzustki stosuje się leczenie operacyjne, polegające na usunięciu martwiczych tkanek trzustki oraz chemioterapię, nastawioną na zlikwidowanie ognisk nowotworu, także w przypadku, gdy nastąpią już przerzuty na inne, ważne dla organizmu organy.
Rokowania przy raku trzustki
Rokowania w zakresie dłuższego niż 5 lat życia osoby chorej na raka trzustki zwykle są bardzo słabe, ponieważ zgodnie z różnymi statystykami, aż w 70-80% przypadków rak trzustki jest wykrywany zbyt późno, już w jego zaawansowanym stadium. Wówczas osoba cierpiąca na raka trzustki jest już leczona tylko paliatywnie. Takie leczenie jest ukierunkowane na poprawę jakości życia oraz złagodzenie negatywnych objawów nowotworu. Dużo osób chorujących na raka trzustki umiera po roku-dwóch od dnia postawienia diagnozy.