Rak szyjki macicy

To choroba w stu procentach wyleczalna, jeśli tylko odpowiednio wcześnie zostanie zdiagnozowana. A jednak w Polsce w dalszym ciągu umiera na nią pięć kobiet dziennie, co daje jej pierwsze w Europie rankingu śmiertelności na raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest najbardziej groźny, kiedy umożliwi mu się rozwój, a wystarczyłoby jedynie profilaktyczne ginekologiczne badanie raz w roku, by się przed nim uchronić.

Co powoduje nowotwór szyjki macicy? Przyczyną zachorowań jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, zwanego inaczej HPV. Jest to nowotwór złośliwy. Wirus ten ulega aktywacji po wielu latach, w ciągu których często nie jesteśmy nawet świadomi, iż możemy być nosicielami. Dlatego tak niezwykle istotne jest przeprowadzanie profilaktycznych badań cytologicznych.

Objawy raka szyjki macicy

Największym problemem w wykrywalności raka szyjki macicy jest fakt, że w początkowym stadium nie wykazuje on żadnych objawów. Kiedy stan jest już poważny, mamy do czynienia z szeregiem sygnałów, które powinny zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem. Są to między innymi: krwawienie pomiędzy miesiączkami, po badaniu ginekologicznym, bądź po stosunku, a także krwawienie już po menopauzie, kiedy normalnie to nie powinno się zdarzać, czy krwiste upławy o mocno nieprzyjemnym zapachu.

Kiedy nowotwór osiągnął już znaczne rozmiary, kolejnymi objawami są bóle w dolnej partii brzucha, jak również w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Mogą się także pojawić problemy z oddawaniem moczu, a nawet obrzęk nóg, co w pierwszej chwili trudno powiązać z tą chorobą.

Przyczyny raka szyjki macicy

Przyczyną nowotworu szyjki macicy jest wspomniany już, przenoszony drogą płciową, wirus HPV. Ryzyko zachorowania jest większe w przypadku kobiet, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne, często zmieniały partnerów, a także wśród kobiet po częstych porodach, przyjmujące doustną antykoncepcję i palących papierosy. Trzeba również wspomnieć o kobietach zakażonych wirusem HIV, bądź innym wirusem, który znacznie osłabia układ odpornościowy.

Leczenie raka szyjki macicy

Leczenie raka szyjki macicy nie jest kwestią jednoznaczną i w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania, który choroba zdążyła osiągnąć, a także od wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Wyróżnia się następujące stopnie choroby i leczenie w ich przypadkach:

  • 0 i IA-1 – to stopień początkowy, w którym stosuje się konizację, czyli usunięcie stożka szyjki macicy,
  • IA-2 do II-A – w przypadku tego stopnia stosuje się częściową lub jeśli jest konieczność, całkowitą histerektomię, czyli chirurgicznie usuwa się zaatakowane przez nowotwór obszary. W przypadku histerektomii całkowitej usuwa się cała macicę, górną część pochwy i przylegające węzły chłonne.
  • II-B oraz stopnień wyższy – w tym przypadku konieczne jest już wdrożenie chemioterapii lub radioterapii.

Rokowania w przypadku raka szyjki macicy

Rokowania są wysokie, kiedy nowotwór szyjki macicy zostanie odpowiednio wcześnie wykryty i jest w początkowym stadium. Określa się, że praktycznie sto procent pacjentek wraca do zdrowia. W przypadku II stadium szanse na wyleczenie rokuje się w granicach pięćdziesięciu procent, a im wyższe stadium, tym szanse na wyzdrowienie maleją. Dlatego tak ważna jest profilaktyczna cytologia. Wystarczy przeprowadzić ją raz w roku, by uchronić się przed chorobą.