To choroba w stu procentach wyleczalna, jeśli tylko odpowiednio wcześnie zostanie zdiagnozowana. A jednak w Polsce w dalszym ciągu umiera na nią pięć kobiet dziennie, co daje jej pierwsze w Europie rankingu śmiertelności na raka szyjki macicy.
Rak szyjki macicy jest najbardziej groźny, kiedy umożliwi mu się rozwój, a wystarczyłoby jedynie profilaktyczne ginekologiczne badanie raz w roku, by się przed nim uchronić.
Co powoduje nowotwór szyjki macicy? Przyczyną zachorowań jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, zwanego inaczej HPV. Jest to nowotwór złośliwy. Wirus ten ulega aktywacji po wielu latach, w ciągu których często nie jesteśmy nawet świadomi, iż możemy być nosicielami. Dlatego tak niezwykle istotne jest przeprowadzanie profilaktycznych badań cytologicznych.
Objawy raka szyjki macicy
Największym problemem w wykrywalności raka szyjki macicy jest fakt, że w początkowym stadium nie wykazuje on żadnych objawów. Kiedy stan jest już poważny, mamy do czynienia z szeregiem sygnałów, które powinny zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem. Są to między innymi: krwawienie pomiędzy miesiączkami, po badaniu ginekologicznym, bądź po stosunku, a także krwawienie już po menopauzie, kiedy normalnie to nie powinno się zdarzać, czy krwiste upławy o mocno nieprzyjemnym zapachu.
Kiedy nowotwór osiągnął już znaczne rozmiary, kolejnymi objawami są bóle w dolnej partii brzucha, jak również w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Mogą się także pojawić problemy z oddawaniem moczu, a nawet obrzęk nóg, co w pierwszej chwili trudno powiązać z tą chorobą.
Przyczyny raka szyjki macicy
Przyczyną nowotworu szyjki macicy jest wspomniany już, przenoszony drogą płciową, wirus HPV. Ryzyko zachorowania jest większe w przypadku kobiet, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne, często zmieniały partnerów, a także wśród kobiet po częstych porodach, przyjmujące doustną antykoncepcję i palących papierosy. Trzeba również wspomnieć o kobietach zakażonych wirusem HIV, bądź innym wirusem, który znacznie osłabia układ odpornościowy.
Leczenie raka szyjki macicy
Leczenie raka szyjki macicy nie jest kwestią jednoznaczną i w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania, który choroba zdążyła osiągnąć, a także od wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Wyróżnia się następujące stopnie choroby i leczenie w ich przypadkach:
- 0 i IA-1 – to stopień początkowy, w którym stosuje się konizację, czyli usunięcie stożka szyjki macicy,
- IA-2 do II-A – w przypadku tego stopnia stosuje się częściową lub jeśli jest konieczność, całkowitą histerektomię, czyli chirurgicznie usuwa się zaatakowane przez nowotwór obszary. W przypadku histerektomii całkowitej usuwa się cała macicę, górną część pochwy i przylegające węzły chłonne.
- II-B oraz stopnień wyższy – w tym przypadku konieczne jest już wdrożenie chemioterapii lub radioterapii.
Rokowania w przypadku raka szyjki macicy
Rokowania są wysokie, kiedy nowotwór szyjki macicy zostanie odpowiednio wcześnie wykryty i jest w początkowym stadium. Określa się, że praktycznie sto procent pacjentek wraca do zdrowia. W przypadku II stadium szanse na wyleczenie rokuje się w granicach pięćdziesięciu procent, a im wyższe stadium, tym szanse na wyzdrowienie maleją. Dlatego tak ważna jest profilaktyczna cytologia. Wystarczy przeprowadzić ją raz w roku, by uchronić się przed chorobą.
Najbardziej mnie wkurza, że wszędzie teraz wciskają dziewczynkom szczepionki na HPV, które nie zostały tak naprawdę przebadane. Nie wiadomo jak one działają, nie wiadomo jak organizm reaguje po latach, ale jak ktoś się nie zgadza, to ciemnogród i bez krzyża nie podchodź. Dajcie żyć, ale przecież rak szyjki macicy nie zdarza się tak często.
Czy ci się podoba czy nie, to dziewczynki rozpoczynają współżycie coraz wcześniej, już nie tylko na wsiach, ale też w mieście. A właśnie tak najłatwiej zarazić się wirusem HPV, który powoduje bezpośrednio raka szyjki macicy. Jeszcze nie widziałem żeby komukolwiek szczepionka na HPV zaszkodziła, nie ma żadnych opisanych przypadków. Tylko nie mów mi, że koncerny farmaceutyczne wyciszają sprawy za miliony, bo tak można każdą sprawę i argument obalić.