Rak przełyku

Rak przełyku to nowotwór, któremu sprzyja nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów oraz źle zbilansowana dieta, bogata w żywność wysoko przetworzoną. W grupie ryzyka znajdują się także osoby zakażone bakterią Helicobacter pylori, a najczęściej rak przełyku dotyka mężczyzn. Jakie objawy towarzyszą tej chorobie nowotworowej i jak wygląda leczenie?

Czym jest nowotwór przełyku?

Rak przełyku jest ciężką chorobą nowotworową, a na paroletnie przeżycie może liczyć zaledwie osiem procent chorych. Najczęściej spotyka się raka płaskonabłonkowego, który stanowi aż 90% wszystkich nowotworów złośliwych tego narządu. Reszta przypadków to rak gruczołowy, który lokuje się w 1/3 dolnej części przełyku.

Przyczyny raka przełyku

Jako główną przyczynę raka przełyku uważa się nadmierne picie wysokoprocentowego alkoholu oraz rozpoczęcie palenia papierosów już w młodym wieku. Duże znaczenie ma także nieprawidłowa dieta, która sprzyja powstawianiu niedoborów witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczególnie niebezpieczne są niedobory witaminy A, C, E oraz B2, a także niedobory pierwiastków typu cynk, magnez, mangan oraz molibden.

Wpływ na powstawianie raka przełyku mają także mechaniczne urazy przełyku, przykładowo na skutek chemicznych poparzeń.

Objawy raka przełyku

Okazuje się, że nowotwór przełyku jest stosunkowo łatwy i szybki w wykryciu, ponieważ do charakterystycznych objawów zalicza się trudności z przełykaniem pokarmów stałych oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Dodatkowo pojawia się ból podczas połykania pokarmu, a wraz z upływem czasu chory szybko chudnie. Niekiedy pojawiają się także wyczuwalne guzy palpitacyjne, zlokalizowane powyżej obojczyka, które świadczą o przerzutach raka na węzły chłonne. W zaawansowanym stadium raka przełyku dochodzi do wyniszczenia organizmu, co manifestuje się w postaci skrajnego wychudzenia oraz apatii. W przypadku licznych przerzutów pojawia się duszność w płucach, zaburzenia świadomości, zawroty głowy, żółtaczka.

Leczenie raka przełyku

Na metodę leczenia raka przełyku ma wpływ stopień zaawansowania choroby. Jeśli nowotwór uda się rozpoznać we wczesnej fazie, to można zastosować operacyjne usunięcie przełyku, z czym wiąże się konieczność otwarcia klatki piersiowej i jamy brzusznej. Po wycięciu przełyku zastępuje się brakujący odcinek przewodu pokarmowego żołądkiem lub przygotowanym wcześniej fragmentem jelita cienkiego lub grubego.

W niektórych przypadkach chory nie może zostać zoperowany, więc leczenie opiera się wówczas na zastosowaniu radiochemioterapii. To samo dotyczy raka, który rozwija się w szyjnej części przełyku. W momencie zwężenia przełyku, gdy chory nie może już się samodzielnie odżywiać, konieczne jest udrożnienie tego odcinka za pomocą stentów. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie przeskórnego połączenia jelita cienkiego ze skórą czy wytworzenie połączenia żołądka ze skórą.

W przypadku dużego zaawansowania wyjściowego najczęściej stosuje się leczenie operacyjne, które poprzedzone jest skojarzoną radiochemioterapią.