Rak pochwy

Rak pochwy to stosunkowo rzadki nowotwór, który występuje u kobiet. Wyróżniamy pierwotne i wtórne zmiany, zachodzące w pochwie. Najczęściej schorzenie to dotyczy kobiet starszych, w przedziale wiekowym między 45-65 rokiem życia. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym szybciej można przystąpić do leczenia, które polega przede wszystkim na radioterapii. Jakie objawy daje nowotwór pochwy?

Przyczyny raka pochwy

Przyczyny powstawania nowotworu pochwy nie są nam jeszcze znane, jednak w grupie ryzyka znajdują się kobiety leczone wcześniej z powodu przedinwazyjnego raka szyjki macicy. Młode kobiety i małe dziewczynki również znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Podobnie jest w przypadku kobiet zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, palących papierosy oraz uprawiających seks z wieloma partnerami.

Wyróżniamy kilka rodzajów nowotworu pochwy, w tym płaskonabłonkowy, czerniak złośliwy, mięsak oraz gruczolak. Według statystyk, najczęściej pojawia się rak płaskonabłonkowy, który umiejscawia się na tylnej ścianie pochwy w górnym odcinku. Rogowacenie przerostowe błony śluzowej zalicza się już do stanu przedrakowego.

Objawy raka pochwy

Do dokładnego rozpoznania oraz postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne są badania cytologiczne, ale chory organizm wysyła pewne sygnały, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze pochwy. Do objawów nowotworu pochwy zalicza się ból odczuwany podczas stosunku seksualnego, krwiście podbarwione upławy, bóle brzucha, krwawienie po stosunku oraz nieprawidłowości w krwawieniu, bóle w okolicy krzyżowej, uczucie parcia na mocz, ból w okolicach miednicy czy też bolesne wypróżnianie.

Najczęściej w chwili rozpoznania raka pochwy można zaobserwować guza, który wyrasta z błony śluzowej pochwy. Z kolei nasilenie objawów jest uzależnione od wielkości guza czy też naciekania na okoliczne tkanki i narządy.

Diagnostyka raka pochwy

Bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych badań przez kobiety, a szczególnie przez te, które znajdują się w grupie ryzyka. Badanie ginekologiczne umożliwia wykrycie zmian już we wczesnym etapie choroby, dzięki czemu lekarz może zawczasu zainterweniować. W przypadku podejrzenia raka pochwy, może on ukierunkować pacjentkę na dalszą diagnostykę. Najczęściej jest to wymaz z pochwy czy też biopsja guza. Dalsza diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu cystoskopii i retroskopii oraz badań radiologicznych (RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy). Celem tych badań jest wykluczenie przerzutów nowotworu pochwy do innych narządów.

Leczenie raka pochwy

Metodę leczenia raka pochwy można ustalić dopiero na podstawie wyników badania histopatologicznego oraz oceny stopnia zaawansowania nowotworu według skali FIGO. Najczęściej leczenie opiera się na radioterapii. Rzadko kiedy stosuje się leczenie operacyjne, polegające na wycięciu macicy z górnym odcinkiem pochwy i węzłami miedniczymi, ponieważ leczenie skojarzone jest skuteczniejsze. Do radioterapii wewnętrznej wykorzystuje się cez, rad oraz kobalt. Innymi metodami leczenia nowotworu pochwy są chirurgia laserowa, waginektomia oraz miejscowe usuwanie nowotworu. W niektórych przypadkach stosuje się radykalną histerektomię.