Rak piersi

Jednym z najczęściej zdarzających się nowotworów jest rak piersi – dotykająca w przeważającej większości kobiet choroba, która wykryta wcześnie jest całkowicie uleczalna, a zbyt późno – śmiertelna. Ze względu na spore ryzyko tego nowotworu, warto dobrze znać podstawy profilaktyki, regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia i wiedzieć gdzie się udać, gdy zauważy się jakieś zastanawiające zmiany.

Objawy raka piersi

Podstawą jest regularne przeprowadzanie samodzielnych badań w domu – istnieje specjalna, nietrudna technika, dzięki której można w ciągu kilku minut sprawdzić, czy nic się nie dzieje. Zwykle guzy są twarde, o nieregularnych kształtach, choć bywają też miękkie i owalne. Wszystkie tego typu zmiany powinny być alarmujące i zachęcać do szybkiej wizyty u lekarza.

Powodem do niepokoju jest także opuchnięta, zaczerwieniona pierś, ból i tkliwość niepowiązane z cyklem menstruacyjnym, wydzieliny wydostające się z sutka, stwardnienie lub guzek pod pachą (na węźle chłonnym). Oprócz samobadania, istotne są też regularne wizyty u ginekologa, a powyżej czterdziestego roku życia także profilaktyczne wykonywanie mammografii, ponieważ nowotwór piersi nie daje czasem widocznych objawów.

Przyczyny raka piersi

W przypadku nowotworów trudno jest mówić o bezpośredniej przyczynie, jak w przypadku grypy czy zapalenia gardła. Istnieją jednak pewne czynniki, które predysponują do zachorowania. To przede wszystkim obciążenie genetyczne – jeśli matka lub babcia chorowały, córka może (choć nie musi) być bardziej na chorobę narażona.

Ponadto, ryzyko wzrasta wraz z wiekiem kobiety, zwłaszcza w przypadku kobiet bezdzietnych, choć przebyta ciąża oczywiście w żaden sposób nie chroni przed nowotworem. Ryzyko wzrasta także przy przebywaniu pod wpływem promieniowania jonizującego, przy nadmiernym spożywaniu tłuszczu zwierzęcego, piciu alkoholu, a czasem po mechanicznym urazie piersi.

Kto znajduje się w grupie ryzyka zachorowalności na raka piersi

Przede wszystkim kobiety, które miały w rodzinie przypadki nowotworu piersi. Takie obciążenie rodzinne dotyczy także raka jajnika. Jeśli kobieta przebyła nowotwór piersi, ryzyko choroby drugiej piersi wzrasta aż trzykrotnie. W grupie ryzyka są także osoby nadużywające alkoholu oraz stosujące niewłaściwą, obfitującą w zwierzęce tłuszcze dietę, a także kobiety, które wcześnie dojrzały i okres ich aktywności hormonalnej trwał ponad 30 lat.

Leczenie raka piersi

Leczenie raka piersi jest dostosowane indywidualnie do przypadku. Czasami wystarcza operacyjne usunięcie guza, które nie wiąże się z całkowitą mastektomią. W trudniejszych przypadkach stosuje się wiele metod – całkowitą mastektomię, radioterapię, chemioterapię. Ważne, by metody i przebieg leczenia były dostosowane przez kompetentnego onkologa bezpośrednio do stanu zdrowia danej pacjentki. Oczywiście wczesne wykrycie choroby zazwyczaj (nie zawsze) sprawia, że terapia jest o wiele krótsza, łagodniejsza, a szanse na to, że rak piersi zostanie pokonany, znacznie większe. Dlatego nie warto zaniedbywać profilaktyki.