Rak odbytnicy

Odbytnica, czyli końcowa część jelita grubego, może zostać – jak każdy inny organ – zaatakowana przez raka. Nie należy mylić nowotworu odbytnicy z rakiem odbytu. Odbytnica (po łacinie rectum) jest zakończona odbytem (po łacinie anus), są to dwa różne fragmentu przewodu pokarmowego, więc te schorzenia nie są jednoznaczne.

Przyczyny raka odbytnicy

Rak odbytnicy ma wiele potencjalnych przyczyn, które mogą prowadzić do jego powstania, dzielą się one na czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Do czynników wewnętrznych należą:

Natomiast czynniki zewnętrze to między innymi:

  • palenie tytoniu,
  • dieta uboga w błonnik,
  • częste, nieleczone zaparcia,
  • mała aktywność fizyczna,
  • nadmiar alkoholu w diecie.

Objawy raka odbytnicy

Nowotwór odbytnicy zazwyczaj rozwija się przez długi czas i nie jest dostrzegalny, gdyż objawy wskazujące na jego obecność często są brane za inne schorzenia.

Objawami, które mogą wskazywać na raka odbytu, są problemy z prawidłowym oddawaniem stolca, często pojawiające się zaparcia i biegunki, występujące naprzemiennie. Do objawów należy także ciągłe uczucie parcia, pojawianie się śluzu oraz krwi z odbytu. Najbardziej widocznym objawem jest pojawienie się krwi w stolcu i często dopiero w tym momencie pacjenci zgłaszają się po poradę do lekarza.

Warto jednak pamiętać, że wyżej wymienione objawy mogą wskazywać na szereg innych schorzeń, związanych z układem pokarmowym. Mimo wszystko, kiedy się pojawiają, warto odwiedzić lekarza i wykonać niezbędne badania. Lekarz, w celu rozpoznania, wykonuje badanie per rectum, które pozwala ocenić, czy w odbytnicy pojawił się nowotwór. Dalsze badania pozwalające na postawienie finalnej diagnozy to kolonoskopia, wlew kontrastowy doodbytniczy, a także badanie USG.

Leczenie raka odbytnicy

Jedyną skuteczną metodą leczenia raka odbytnicy jest operacja, która usunie ten fragment układu pokarmowego. Często operacja jest poprzedzana radioterapią, a po zabiegu przeprowadzana jest chemioterapia, która ma zapobiec pojawieniu się przerzutów.

Usuwając odbytnicę, nie zawsze możliwe jest pozostawienie zwieraczy. W takim przypadku konieczne jest stworzenie sztucznego odbytu z przodu brzucha. Do skóry wokół stomii nakleja się specjalne woreczki, do których wydalana jest treść jelitowa.

Zachorowalność na raka odbytnicy i rokowania

Niestety, ale rak odbytnicy jest chorobą, która prowadzi do wielu zgonów. Ryzyko zachorowalności zwiększa się znacznie po 40. roku życia i od tego momentu warto pamiętać o regularnych badaniach, które pomogą zwalczyć raka jak najwcześniej.

Rokowania w przypadku zachorowania zależą od stadium raka. W pierwszym stadium przeżywalność pięciu lat wynosi 70-80%, niestety, ale w ostatnim, piątym stadium przeżywalność spada poniżej 10%.

Zapobieganie nowotworowi odbytnicy

W profilaktyce raka odbytnicy, a także innych nowotworów jelita grubego, ważna jest dieta i aktywność fizyczna. Rak końcowego odcinka przewodu pokarmowego najczęściej atakuje otyłe osoby. W celu uchronienia się przed nowotworem, najlepiej spożywać duże ilości warzyw, owoców oraz pełnowartościowych produktów zbożowych, które są bogatym źródłem błonnika. Prowadzenie zdrowego trybu życia znacznie zmniejszy ryzyko pojawienia się tej choroby.