Rak jądra

Rak jądra zaliczany jest do grupy nowotworów, o którym się za dużo nie mówi, jednak jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn między 20 a 35 rokiem życia. Jak dobrze wiemy, jądra zawierają plemniki, które są niezbędne do stworzenia nowego życia, a choroby jąder mogą doprowadzić do niepłodności, a nawet raka. Co jest przyczyną powstawania raka jąder? Jakie objawy mogą świadczyć o jego rozwoju?

Nowotwór jądra – podział

Wyróżniamy dwie podstawowe grupy nowotworów jądra – zarodkowe oraz niezarodkowe. Nowotwory zarodkowe dotyczą aż 90% przypadków i charakteryzują się agresywnym przebiegiem oraz dużą złośliwością. Na szczęście nawet w stadium przerzutowym dobrze się poddają leczeniu. Z kolei grupa nowotworów niezarodkowych występuje znacznie rzadziej. Jeśli chodzi o podział nowotworów jądra ze względu na metodę leczenia, to wyróżnia się nasieniaki, czyli nowotwory germinalne dotykające mężczyzn powyżej 45 roku życia oraz nienasieniaki, czyli nowotwory dotykające głównie młodych mężczyzn w ich drugiej lub trzeciej dekadzie życia.

Przyczyny raka jądra

W przypadku każdej choroby nowotworowej nie ma pewności co do przyczyny mającej wpływ na wystąpienie raka, ale ustalono, że ma to duży związek z uwarunkowaniami genetycznymi. Ponadto w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się mężczyźni, u których wystąpiło niezstąpienie jądra do moszny, czyli sytuacja w której jądra nie przedostaną się w młodości przez kanał pachwinowy do moszny.

Inną przyczyną mogą być chroniczne infekcje. Okazuje się, że podczas zapalenia jąder czy najądrzy może dojść do wtargnięcia bakterii czy wirusów do innego ogniska zapalnego wraz z krwią. U młodych mężczyzn niebezpieczne może też być zapalenie jąder na sutek powikłania po śwince, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania raka aż o 5-10-krotnie.

W przypadku przebytej operacji przepukliny pachwinowej ryzyko wzrasta trzykrotnie. Nie bez znaczenia są również zanieczyszczenie środowiska, siedzący tryb życia, zakażenie wirusem HIV oraz niska waga urodzeniowa noworodka.

Objawy raka jadra

Rak jądra jest dość łatwo zauważalny, ponieważ zwykle pojawia się guzek lub zgrubienie w obrębie moszny, najądrzy czy też jądra. Do objawów zalicza się także ból oraz uczucie ciężkości w mosznie. Bardzo ważne jest jak najszybsze udanie się do specjalisty, jeśli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany, ponieważ rak jądra ma duży potencjał do dawania odległych przerzutów. Do symptomów zalicza się ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego, powiększone więzły chłonne, krwioplucie.

Leczenie raka jąder

Do diagnozy raka jadra wykorzystuje się badanie USG. Lekarz może też zlecić tomografię komputerową jamy brzusznej, miednicy, klatki piersiowej oraz PET. Nasieniaki leczy się chirurgicznie (orchidektomia). Do leczenia uzupełniającego stosuje się radioterapię lub chemioterapię. Czasami konieczny jest zabieg operacyjny usunięcia jadra czy usunięcie węzłów chłonnych okołoaortalnych.