Wirus HPV – jest się czego bać?

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Infekcja tym drobnoustrojem może być przyczyną występowania nowotworów. Przypuszcza się, że to właśnie HPV jest głównym powodem raka szyjki macicy. W jaki sposób przebiega leczenie wirusa HPV i czy w ogóle jest to możliwe?

Istnieją różne czynniki, które zwiększają ryzyko zakażania HPV. Jednym z nich jest wczesne podjęcie współżycia seksualnego. Także osłabiony układ odpornościowy oraz zażywanie takich używek, jak papierosy może przyczynić się do tego, że wirus łatwo przeniknie do organizmu.

Leczenie HPV czy szczepienie na HPV

Leczenie HPV nie polega na pozbyciu się wirusa z organizmu, ponieważ obecnie nadal jest to niemożliwe. Niedawno wprowadzono środek zapobiegawczy w postaci szczepionek, które jednak można zastosować tylko wtedy, jeśli nie doszło jeszcze do kontaktu z wirusem brodawczaka ludzkiego. W innej sytuacji preparat ten nie zadziała.

Warto pamiętać, że objawy choroby wywoływanej przez brodawczaka ludzkiego mogą pojawiać się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W tym drugim przypadku jednak choroba często przebiega bezobjawowo. Wtedy najczęściej dochodzi do zakażenia partnerki.

Objawy HPV

Objawy choroby wywołanej przez wirusa HPV to przede wszystkim brodawki na narządach płciowych. Niekiedy znikają same, często jednak ich usunięcie wymaga zabiegów chirurgicznych. Czasami w leczeniu używa się również farmakoterapii. Usunięcie brodawek nie sprawia jednak, że mężczyzna nie będzie zarażał wirusem HPV.

Więcej: http://hpvwirus.pl/objawy-wirusa-hpv/

U kobiet brodawczak zazwyczaj wywołuje różne objawy. Jednymi z bardziej niebezpiecznych zmian powodowanych przez HPV są te w macicy i szyjce macicy. Można je wykryć przy okazji wykonywania cytologii. Jeśli zmiany są niewielkie, można je skuteczne leczyć. W przypadku braku badań przesiewowych, zmiany powiększają się, co zwykle prowadzi do konieczności zastosowania bardziej zaawansowanej terapii. Jeśli zmiany mają już charakter nowotworowy, niezbędna może być nawet amputacja. Trzeba pamiętać również, że późno wykryte zmiany nowotworowe w przypadku brodawczaka zwykle wpływają na skrócenie życia kobiety.

Tutaj możesz zamówić test na hpv:

ZRÓB TEST NA HPV

O tym jak leczyć HPV w konkretnym przypadku decyduje lekarz. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium są zmiany wywołane przez wirus. Jeśli są one małe, bywa, że mogą znikać samoistnie i wtedy lekarz często zaleca jedynie regularne wykonywanie badań. Jeśli jednak zmiany są większe, niezbędne jest ich usunięcie. Obecnie można to zrobić przy pomocy wymrażania lub wypalania. Trzeba jednak pamiętać, że po takich zabiegach warto jest unikać możliwego kontaktu z wirusem.

Ze względu na to, że skuteczność terapii często jest zależna od tego, w jakim stadium zostaną wykryte zmiany, obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na profilaktykę. Infekcja wirusem HPV często początkowo przebiega bez żadnych objawów, co sprawia, że kobiety nie zgłaszają się do lekarza. Tymczasem długi czas pomiędzy kolejnymi badaniami przesiewowymi zmniejsza szanse na szybkie wykrycie zmian wywołanych przez wirus. Oprócz profilaktyki w postaci badań, obecnie zaleca się również stosowanie szczepionek, które jednak należy zastosować jeszcze przed inicjacją seksualną.