Powikłania zapalenia płuc

Zapalenie płuc to dość powszechna choroba w okresie jesienno-zimowym. Zapewne to z tego powodu wiele osób lekceważy pierwsze objawy i zwleka z wizytą u lekarza, aż do momentu, kiedy choroba nie pozwala efektywnie egzystować.

W przypadku zwykłego przeziębienia, tego rodzaju postępowanie można jeszcze przyjąć, w końcu wszyscy mamy codzienne obowiązki i nie zawsze możemy pozwolić sobie na leżenie w łóżku. Niestety, zapalenie płuc jest chorobą, która może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Natomiast główną przyczyną, dla której występują powikłania przy zapaleniu płuc, jest właśnie zbyt długie odwlekanie wizyty u lekarza specjalisty oraz rozpoczęcia skutecznego leczenia.

Powikłania po zapaleniu płuc

Zapalenie płuc to poważny stan zapalny jednego z kluczowych organów naszego ciała. Zapewne niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale aż do dwudziestego stulecia zapalenie płuc było chorobą niemal równoznaczną z wyrokiem śmierci. Nie znano skutecznych metod leczenia, a nieleczone zapalenie płuc niemal zawsze prowadzi właśnie do zgonu. Nie oznacza to jednak, że we współczesnych czasach ta poważna choroba przestała zbierać śmiertelne żniwo.

Co roku notuje się co najmniej kilkadziesiąt przypadków śmierci, których przyczyną są powikłania po zapaleniu płuc. Rzeczami o kluczowym znaczeniu są jak najszybsze zgłoszenie do lekarza (należy to zrobić natychmiast, gdy pojawiają się objawy sugerujące zapalenie płuc) oraz rozpoczęcie kuracji antybiotykowej. Należy również pamiętać o fakcie, że pod żadnym pozorem nie należy przerywać leczenia wcześniej, niż zostało to zalecone przez lekarza specjalistę (przedwczesne zaprzestanie przyjmowania leków jest kolejną przyczyną powodującą powikłania zapalenia płuc, które nierzadko kończą się śmiercią pacjenta). Nawet jeśli czujemy się dobrze i odzyskujemy siły, nie oznacza to, że wszystkie bakterie zostały wytrzebione z naszych płuc przez antybiotyk.

Groźne powikłania zapalenia płuc

Do najpoważniejszych powikłań, jakimi może skutkować zapalenie płuc, zaliczają się takie komplikacje zdrowotne, jak na przykład zapalenie opłucnej (jest to narząd położony przy płucach). W dalszych stadiach zapalenie opłucnej może skutkować poważnymi problemami z oddychaniem, a nawet niemożliwością samodzielnego oddychania.

Zobacz też: http://sposobnaprzeziebienie.pl/ – Portal o sposobach na przeziębienie

Bardzo często stanowi zapalnemu płuc towarzyszy pojawienie się ropnia. W początkowych fazach choroby jest on przeważnie niewielki i można go zneutralizować skuteczną kuracją antybiotykową. Niestety, im dłużej trwa nieleczony stan zapalny, tym ropień w naszych płucach może robić się większy. Dlatego też, zbyt późne rozpoczęcie kuracji antybiotykowej lub przedwczesne zaprzestanie przyjmowania leków, bardzo często prowadzi do stanu, w którym konieczne jest operacyjne wycięcie ropnia z naszych płuc.

Powtórne zapalenie płuc

Kolejnym powikłaniem, jakie należy tutaj wymienić, jest powtórne zapalenie płuc. Jeśli zbyt wcześnie zakończymy przyjmowanie antybiotyków, czyli, jak to się mówi, „nie doleczymy choroby“, w naszych płucach pozostaną bakterie lub inne drobnoustroje (czasami przyczyną stanu zapalnego płuc może być na przykład gronkowiec). W rezultacie tego, nasze płuca będą osłabione. Osłabiony chorobą oraz leczeniem będzie również nasz układ odpornościowy. Nietrudno się domyślić, że w takich warunkach złapanie kolejnego zapalenia płuc jest wyjątkowo łatwe. Niestety, powtórne zapalenie płuc jest o wiele trudniejsze w leczeniu, niż za pierwszym razem: po pierwsze, nasz organizm jest osłabiony, więc choroba ma bardziej gwałtowny przebieg. Po drugie, nasze ciało zdążyło się już w jakimś stopniu uodpornić na antybiotyki, dlatego teraz ich działanie będzie znacznie mniej skuteczne.

Należy również mieć świadomość, że zapalenie płuc może być tylko objawem innej, poważniejszej choroby. Jeśli po raz któryś chorujemy na stan zapalny płuc, może to być objaw wczesnego stanu nowotworowego płuca, albo obecności wirusa HIV.