Biegunka u psa

Niepokojącym objawem jest zarówno rozwolnienie u psa starszego, jak i biegunka u szczeniaka. Tym bardziej, jeśli towarzyszą temu dodatkowe objawy w postaci apatii, braku apetytu i chęci do zabawy, nerwowości zwierzęcia, nieprzyjemnie pachnących stolców, domieszki krwi w kale czy też podwyższonej temperatury ciała. Przyczyn biegunek jest wiele, jednakże najczęściej wynikają one z zatrucia pokarmowego, zakażenia wirusowego czy bakteryjnego, bądź też źródłem problemu są pasożyty bytujące w organizmie naszego pupila. Po czym zatem poznać, że nasz pies ma biegunkę, co jest tego przyczyną i kiedy wybrać się z nim do lekarza weterynarii?

Przyczyny biegunki u psa

Biegunka u psa wiąże się z oddawaniem wodnistego stolca. Zwiększa się także częstotliwość wypróżnień i objętość oddawanego kału. Ogólnie biegunka nie jest chorobą, jednakże nie jest to normalne zjawisko, a każde odstępstwo wskazuje na jakieś zaburzenia w organizmie. Jeśli pojawia się tylko rozwolnienie i zwierzęciu nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, to właściciel czworonoga zwykle nie musi obawiać się o jego stan zdrowia.

Inaczej wygląda to, jeśli pojawią się inne objawy ze strony przewodu pokarmowego, w postaci bólu brzucha, przelewania się płynów w jelitach, apatii, niechęci do ruchu, gorączki, anoreksji oraz odwodnienia organizmu. Trzeba pamiętać o tym, że biegunka może być objawem poważniejszej choroby ogólnoustrojowej. Przykładem jest chociażby nadczynność tarczycy, choroby nerek, nowotwór, choroby wątroby, niewydolność trzustki, choroba Addisona, nosówka, parwowiroza czy też koronawiroza

Biegunka jelita cienkiego czy też jelita grubego?

Wyróżnia się biegunki wynikające z zaburzenia pracy jelita cienkiego lub jelita grubego. W pierwszym przypadku charakterystycznymi objawami są wodniste i luźne stolce, które są plackowate i zawierają niestrawione resztki pokarmu. Biegunce dotyczącej jelita cienkiego może towarzyszyć dodatkowo pogorszone samopoczucie, odwodnienie organizmu i spadek masy ciała.

Jeśli zaś chodzi o biegunkę dotyczącą jelita grubego, to również obserwuje się kał o luźnej konsystencji, ale jest on częściowo uformowany. Charakterystyczna jest galaretowata, bądź pastowana konsystencja oraz znacznie zwiększona częstotliwość wypróżnień zwierzęcia. W kale mogą pojawić się także ślady świeżej krwi i śluz.

Ostra czy przewlekła biegunka u psa?

O ostrej biegunce u psa mówi się wówczas, jeśli pojawia się ona nagle i trwa nie więcej niż czternaście dni czy też do czterech tygodni z przerwami. Do tego pojawić mogą się objawy ogólnoustrojowe w wyniku odwodnienia organizmu na skutek rozwolnienia.

Jeśli zaś chodzi o przewlekłą biegunkę, to mianem tym określa się rozwolnienie u psa trwające ponad 2-4 tygodnie. Pojawiają się często nawroty i łagodne objawy ogólnoustrojowe. Niestety przewlekłą biegunkę leczy się znacznie trudniej. Konieczne jest przeprowadzenie stosownych badań w celu postawienia prawidłowej diagnozy i podjęcia skutecznej metody leczenia. Jeśli standardowe metody leczenia okazują się być nieskuteczne, konieczne jest wykonanie pogłębionej diagnostyki w celu znalezienia prawdziwego źródła problemu.

Błędy żywieniowe przyczyną biegunki u psa

Zdarza się tak, że właściciel sam nieświadomie przyczyni się do wywołania u psa biegunki na skutek błędów żywieniowych. Psy nie mogą bowiem spożywać czekolady ani też żadnych produktów ją zawierających. Zabronione jest także podawanie psom kawy, herbaty, awokado, orzechów, cebuli, czosnku, winogron, rodzynek, zielonych pomidorów oraz owoców cytrusowych. Niebezpieczna jest nagła zmiana karmy, przejedzenie, zepsuty czy nadgniły pokarm.