Rak jelita grubego

Bardzo podstępny i długo niedający żadnych objawów – tak właśnie można opisać raka jelita grubego. Nowotwór przez lata może ukrywać się, by dać o sobie znać dopiero w zaawansowanej fazie. Jakie objawy powinny wzbudzać niepokój? Jakiego leczenia spodziewać się po potwierdzeniu diagnozy?

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego długo nie daje wyraźnych objawów. Niepokój powinny wzbudzić występujące jednocześnie zaparcia i inne objawy ze strony układu pokarmowego. Rozwój nowotworu zmniejsza światło jelita, przez co może dojść do zatrzymywania się treści pokarmowej w jelicie. W zaawansowanej postaci choroby może pojawić się niedrożność jelita. Zaparcia w czasie choroby utrzymują się nawet po zmianie diety na bogatą w błonnik i po zwiększeniu aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Zaparcia mogą dodatkowo przeplatać się z biegunkami połączonymi z oddawaniem dużych ilości gazów. Ponadto zaparciom i biegunkom może towarzyszyć ból brzucha i dolnej partii pleców, nudności oraz krwawienie z odbytu. Objawy nowotworu są niespecyficzne, przez co łatwo pomylić je z innymi chorobami, np. hemoroidami.

Jak leczy się raka jelita grubego – Leczenie nowotworu jelita grubego

Nowotwór jelita grubego leczy się głównie za pomocą leczenia skojarzonego. Kilkanaście lat temu podstawę terapii stanowiło operacyjne usuwanie zmian. Obecnie zmienione chorobowo miejsca poddaje się napromieniowaniu i następnie operuje się je, zwiększając tym samym szansę na skuteczność leczenia. Skojarzone leczenie raka jelita grubego zwykle pozwala zachować pacjentowi zwieracz odbytu. Jeżeli nowotwór jelita grubego daje przerzuty do odbytu, zabieg chirurgiczny jest niewskazany. Onkolodzy zalecają w takim przypadku jednoczesne stosowanie radioterapii oraz chemioterapii.

Onkolodzy podają chorym po operacji i chemioterapii leki, które opóźniają dzielenie się komórek nowotworowych. Substancje zawarte w lekach sprawiają, że wszystkie komórki w organizmie, które szybko się namnażają, dzielą się o wiele wolniej. Farmaceutyki działają w przypadku nowotworu jelita grubego wyjątkowo skutecznie, gdyż ich skuteczność potwierdza się u 60-70% pacjentów w różnych stopniach zaawansowania raka.

Rokowania przy raku jelita grubego

Dla chorych najważniejsze są rokowania w nowotworze jelita grubego. Obecnie lekarze przepisują pacjentom nowe leki, które opóźniają tworzenie się nowych komórek raka, co znacznie przedłuża życie nawet w zaawansowanych stadiach choroby. Najgorsze rokowania daje rozsiana postać raka jelita grubego, w której szanse na całkowite wyleczenie są bliskie zera. Chemioterapia może jednak przedłużyć życie nawet o 5-10 lat, co daje pacjentom nadzieję, że za kilka lat naukowcy znajdą nowe metody leczenia raka.

Leczenie raka jelita grubego stale się rozwija, co daje chorym dostęp do wielu coraz skuteczniejszych terapii. Nowością w leczeniu nowotworu jest terapia łącząca w sobie klasyczną chemioterapię z terapią przeciwciałami. Zaletą nowoczesnej metody jest niszczenie jedynie komórek nowotworowych bez uszkadzania zdrowych komórek organizmu. Terapia daje niewiele skutków ubocznych, co poprawia komfort życia pacjenta i pozwala wykonywać mu te same czynności co wcześniej.